Szczecin, 8 stycznia 2024
Rodzice do MEN: to jest zamach na naszą wolność!
“To jest walka o prawo do wychowywania dzieci zgodnie z naszymi przekonaniami” - mówią rodzice, którzy już w tę sobotę będą protestować w Szczecinie przeciwko planom Ministerstwa Edukacji. Urzędnicy MEN chcą od września wprowadzić jako obowiązkowy kontrowersyjny przedmiot Edukacja Zdrowotna.
Proponowany przez Ministerstwo przedmiot budzi niepokój wśród rodziców, nauczycieli i wychowawców. Ogłoszony projekt rozporządzenia planuje likwidację nieobowiązkowego Wychowania do życia w rodzinie i zastępuje go obowiązkowym przedmiotem – Edukacja Zdrowotna. Nowy przedmiot dotyka tak ważnej kwestii jak prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Co ciekawe swoje obawy w tym względzie wyrażają ludzie o różnych światopoglądach.
Mamy znajomych z różnych środowisk i za każdym razem na pytanie: kto ma decydować o tym kiedy i jak rozmawiać z dziećmi o sprawach intymnych? Słyszymy: rodzice. Nie zgadzamy się na to, aby urzędnicy Ministerstwa Edukacji za nas decydowali o tym, jak mamy wychowywać swoje dzieci. A szczególnie protestujemy, gdy chcą “wejść z butami” w te obszary, które dotyczą tak wrażliwych kwestii jak moralność czy seksualność. To jest zamach na nasza wolność, ktorą przecież gwarantuje nam konstytucja. Wychowanie to jest nasza rola, my najlepiej znamy swoje dzieci i ich wrażliwość – mówi Dominika Lozano z Odpowiedzialnego Szczecina.
“Edukacja Zdrowotna” – podstawa programowa wzbudza wiele wątpliwości.
Poza tą fundamentalną kwestią jak ta dotycząca prawa do wychowywania własnych dzieci przez rodziców zgodnie ze swoim światopoglądem, są jeszcze inne, również budzące niepokój. Zakres tematyczny podstawy programowej nowego przedmiotu obejmuje również niekontrowersyjne treści np. odnoszące się do zdrowia fizycznego, aktywności, walki z uzależnieniami (z czego duża większość jest realizowana w ramach lekcji biologii, godzin wychowawczych, wdż czy zajęć wf). Jednak jego nieodłączną i obowiązkową część stanowi tzw. edukacja seksualna, zawierająca kontrowersyjne treści.
Nasz niepokój budzą zapisy, które są niespójne z wartościami wielu rodzin. Będą prowadzić do deprawacji naszych dzieci już od wczesnych lat szkolnych. Przykładowo podstawa programowa dla dziesięciolatków zawiera treści dotyczące metod antykoncepcji, samozaspokajania seksualnego czy wielu modeli rodzin. Na tym etapie rozwoju mojego dziecka to moja decyzja kiedy, kto, czy i jak ma rozmawiać z moją córką czy synem na ten temat – mówi Włodzimierz Krajewski z Odpowiedzialnego Szczecina.
W podstawie programowej Edukacji Zdrowotnej znajdziemy także treści, które dotyczą przygotowania do wczesnej inicjacji seksualnej, tożsamości płciowej cis i trans czy wielu orientacji psychoseksualnych jak np. biseksualna czy aseksualna, kierowane do dzieci 13 i 14 – letnich. Z kolei dla uczniów szkół średnich przygotowano zagadnienia związane z różnymi formami aktywności seksualnej i przynależności do grup osób LGBTQ+.
Ten model seksualizacji proponowanej przez MEN nie sprawdził się w Europie i krajach z liberalnym modelem wychowawczym gdzie m.in. rosną wskaźniki inicjacji seksualnej wśród dzieci poniżej 15 roku życia, rośnie liczba zakażeń wirusem HIV, ciąż i aborcji wśród nieletnich dziewcząt, a także samobójstw wśród nastolatków.
Protestują nie tylko rodzice, ale także nauczyciele
Zmiany zachodzące w edukacji w ostatnim czasie wzbudzają sprzeciw także nauczycieli, którzy coraz głośniej mówią, co o tym myślą :
Jest wiele niepokojących zmian w edukacji, które dotyczą m.in. prac domowych, oceniania, likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość, drastycznego ograniczenia podstaw programowych, ograniczenia listy lektur, zmian w organizacji lekcji religii i braku organizacji lekcji etyki, postępującej cyfryzacji oraz wprowadzania Edukacji Włączającej. Niezwykle bulwersujące jest ogłoszenie przystąpienia Polski do Europejskiego Obszaru Edukacji. Stanowi to poważne zagrożenie dla suwerenności polskiej oświaty oraz dla tożsamości i wykształcenia młodych Polaków – mówi Sylwia Kloc ze Stowarzyszenie Nauczyciele dla Wolności.
Protest w Szczecinie pod hasłem „Tak dla Edukacji, Nie dla Deprawacji”.
Wszystkie te kwestie są na tyle palące że przez Polskę przetaczają się protesty pod hasłem: “Tak dla Edukacji, Nie dla deprawacji”. Manifestacja pod takim hasłem odbędzie się również w Szczecinie w sobotę 11 stycznia o godz. 12:00 na pl. Pawła Adamowicza
Organizatorem protestu są: Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” oraz Odpowiedzialny Szczecin.
Autor: redakcja Odpowiedzialny Szczecin